Sunday, 27 April 2014

The big 3-0 Number 26- Make Jam

I always thought that Jam was one of those complicated recipes that I would never be able to master. It's actually really easy. I only needed three ingredients. I don't know what I was worried about.

The biggest problem with making jam is that it costs so much to actually make it. 1 Kg of strawberries, Jam sugar and a vanilla pod came to about £9. You can get a jar of jam for 69p.

Luckily, it's just been payday! It was something fun to do with the kids on a rainy afternoon and I cant wait to have a mound of it on top of some scones with clotted cream and a cuppa tomorrow.

De- stalking the strawberries.

                                          All ready to go
                                          Sterilising the jars
                                          The kids putting the strawberries in the saucepan
                                           Sugar added
                                            Vanilla pod scored
                                             Adding the vanilla seeds
                                            Smells good
                                                Looks good
                                             Mush time

                                           Youngest having a mash
                                             Eldest having a mash
                                                 yummy jammy slurry
Boiling up
 
                                                    Jar time
                                                 Looks so scrummy
 
Yey, I made jam. Go me!


No comments:

Post a Comment